Article Index |
---|
Start |
Program |
Prelegentka |
Rejestracja |
Szanowni Państwo,
zapraszamy na 12 edycję specjalistycznego szkolenia w całości poświęconego aspektom opracowywania kalkulacji taryf dla ciepła.Szkolenie "Taryfa dla ciepła w kontekście rosnących kosztów paliw i energii elektrycznej", odbędzie się 22 czerwca 2022 roku.
Najważniejsze zagadnienia szkolenia:
Szkolenie skierowane jest do:Najważniejsze zagadnienia szkolenia:
- Podstawy prawne oraz obszar regulacji: ustawa - Prawo energetyczne, rozporządzenie taryfowe (oraz jego zmiany) oraz Informacje Prezesa URE.
- Interpretacja wytycznych Prezesa URE dot. taryf dla ciepła. Dostosowanie planu kont do wytycznych oraz integracja dotychczasowych narzędzi w spółkach (arkusze kalkulacyjne Excel) z narzędziem wymaganym przez URE.
- Praktyczne aspekty prowadzenia postępowania administracyjnego w sprawie zatwierdzenia nowej taryfy, tj. zakres wniosku, procedury i terminy obowiązujące w trakcie postępowania administracyjnego (nowości), sporządzanie odpowiedzi na wezwania organu regulacyjnego.
- Ustawa o promowaniu energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji oraz ustawa o OZE - implikacje dla przedsiębiorstw ciepłowniczych.
- Rynek mocy i jego wpływ na sektor ciepłowniczy.
- Zakres prowadzonej działalności związanej z zaopatrzeniem w ciepło i jej wpływ na kształt taryfy dla ciepła.
- Struktura cen i stawek opłat zawartych w taryfie dla ciepła.
- Konstrukcja taryfy dla ciepła:
- Podział odbiorców na grupy.
- Planowanie wielkości technicznych dla I roku stosowania taryfy dla ciepła.
- Planowanie kosztów uzasadnionych (koszty stałe, koszty zmienne, koszty modernizacji i rozwoju, koszty zakupu dodatkowych uprawnień do emisji CO2).
- Rozporządzenie taryfowe z 2020 roku - najważniejsze zmiany, w szczególności z dnia 14 marca 2022 r. w zakresie uprawnień do emisji CO2 i uproszczonej metody kalkulacji cen ciepła
- Nowe wytyczne URE dotyczące zwrotu z kapitału zgodnie z Informacją Prezesa URE nr 77/2021 oraz 20/2022 - zmiany.
- Zwrot z zaangażowanego kapitału – metody jego kalkulacji i sposoby jego ujęcia w taryfie celem zapewnienia rentowności prowadzenia działalności gospodarczej związanej z zaopatrzeniem w ciepło:
- Zaangażowany kapitał (środki trwale netto) stanowiący podstawę wynagrodzenia – WRA.
- Średnioważony koszt kapitału - WACC.
- Przykład obliczeniowy.
- Kalkulacja cen i stawek opłat.
- Metoda kosztowa kalkulacji.
- Kalkulacja ceny ciepła metodą wskaźnikową dla źródeł ciepła, w których ciepło jest wytwarzane w jednostkach kogeneracji (sposób uproszczony).
- Podstawy prawne zmian taryf dla ciepła, które kalkulują ceny w sposób uproszczony.
- Możliwości prawno-praktyczne zastąpienia kalkulacji ceny ciepła metodą wskaźnikową (sposób uproszczony) metodą kosztową i argumentacja powyższego przedstawiona regulatorowi (URE).
- Kalkulacja opłaty dotyczącej ustawy o efektywności energetycznej (zmiany w ustawie o efektywności energetycznej dotyczące opłaty zastępczej)
- Specjalistów ds. taryf
- Kadry zarządzającej przedsiębiorstwami ciepłowniczymi
- Dyrektorów finansowych
- Ekonomistów
- Głównych księgowych
- Kontrolerów kosztów