Article Index |
---|
Start |
Program |
Prelegenci |
Lokalizacja |
Rejestracja |
Począwszy od dnia 1 lutego 2024 r. podmioty zobowiązane do prowadzenia ewidencji akcyzowej będą miały obowiązek prowadzenia oraz przechowywania ewidencji i dokumentacji przy użyciu systemu CEWA. Nie zastosowanie się do obowiązku w zakresie prowadzenia ewidencji akcyzowej może wiązać się z odpowiedzialnością na gruncie Kodeksu karno-skarbowego i karą grzywny w wysokości do 240 stawek dziennych (aktualna wysokość stawki dziennej może wynosić nawet do 46 533,33 zł).
Przygotowanie się do nadchodzących zmian będzie wymagało przeglądu, podczas którego zostaną m.in.: zidentyfikowane procesy istotne akcyzowo, źródła danych, miejsca przechowywania danych, ich poprawność i kompletność oraz uprawnienia do wprowadzania danych istotnych akcyzowo itp. Kolejnym etapem będzie wdrożenie narzędzia/programu, który umożliwi gromadzenie prawidłowych danych ich obróbkę oraz przesłanie do CEWY.
W związku z wątpliwościami w obszarze regulacyjnym, już dziś zapraszamy na kolejne edycje Szkolenia: "Raportowanie do Centralnej Ewidencji Wyrobów Akcyzowych (CEWA)", które odbędzie się 18 maja 2023 roku w Warszawie, w hotelu Marriott.
Szkolenie poprowadzą eksperci kancelarii Parulski i Wspólnicy Doradcy Podatkowi, którzy od samego początku monitorują proces działania MF w tym zakresie. W trakcie spotkania przedstawimy Państwu zakres i sposób raportowania do CEWA oraz planowany harmonogram działań.W związku z wątpliwościami w obszarze regulacyjnym, już dziś zapraszamy na kolejne edycje Szkolenia: "Raportowanie do Centralnej Ewidencji Wyrobów Akcyzowych (CEWA)", które odbędzie się 18 maja 2023 roku w Warszawie, w hotelu Marriott.
Link do projektu ustawy
Najważniejsze zagadnienia szkolenia to:
- Geneza i cel CEWA – czyli czy JPK akcyzowy będzie takim sukcesem jak JPK VAT
- Założenia a rzeczywistość – czy udostępniony schemat spełniła oczekiwania?
- Zakres danych do raportowania – podział branżowy czy produktowy
- Podmioty zobowiązane do raportowania – składy podatkowe i wszystkie inne podmioty akcyzowe (w tym podmioty zużywające)
- Sposób raportowania – wszystko razem czy z podziałem na czynności i produkty
- Częstotliwość raportowania – codziennie, co tydzień czy raz na miesiąc
- Przesyłanie danych przez aplikację czy .xml?
- Docelowy schemat raportowania CEWA – czyli czy CEWA zastąpi deklaracje akcyzowe
- Schemat raportowania do CEWA – co się zmieniło?
- Schemat CEWA – aktualna forma
- Kiedy CEWA wejdzie w życie?
Sprawdź nasze doświadczenie!
Szkolenia z zakresu obrotu paliwami, koncesjonowania i rozliczeń na potrzeby akcyzowe/ celne realizujemy nieprzerwanie - od czerwca 2012 roku. Do dnia dzisiejszego przeszkoliliśmy kilka tysięcy specjalistów. Więcej informacji o naszym doświadczeniu oraz szczegółowe relacje wraz ze zdjęciami, znajdziecie Państwo w zakładce "archiwum" na naszej stronie.