CBE Polska

Article Index
Start
Prelegenci
Program
Lokalizacja
Rejestracja
Nowelizacja ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych formularz

W związku z dużymi zmianami w otoczeniu regulacyjnym dla branży biopaliwowej zapraszamy na kolejną edycję specjalistycznego szkolenia "Nowelizacja ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych- zmiany w NCW do 2024 roku" które odbędzie się w dniu 16 lipca 2019 roku w Warszawie.


Jednym z głównych celów nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych jest określenie kluczowych instrumentów wpływających na charakter obowiązku jakim jest Narodowy Cel Wskaźnikowy. Zaproponowane w projekcie nowelizacji rozwiązania dotyczą określenia na kolejne lata:

  • wysokości NCW - 4,8%, dla lat 2020-2022 i 6,2% od 2023 r.

  • zmiana trybu rozliczenia NCW z kwartalnego na roczny,

  • poziomu opłaty zastępczej,

  • wysokości współczynników redukcyjnych i poziomów obligatoryjnego blendingu (na lata 2020-2022),

  • zaliczenia produktów współuwodornienia do realizacji NCW,

  • wydłużenia okresu realizacji obowiązku obligatoryjnego blendingu biokomponentów z paliwami.



Jednocześnie zaproponowane powyżej wartości zostały tak oszacowane, aby zapewnić stabilność w zakresie konsumpcji biokomponentów w najbliższych latach. Jest to szczególnie istotne z uwagi na jednoczesne zachowanie stabilności krajowego sektora przetwórstwa rolno-spożywczego, który dostarcza większość surowców do wytwarzania biokomponentów w kraju. Poza działaniami o charakterze stabilizującym aktualną sytuację na rynku paliwowym, przedłożona nowelizacja zawiera katalog przepisów formalnie umożliwiających zaliczenia produktów współuwodornienia do realizacji NCW oraz wydłużenia okresu realizacji obowiązku obligatoryjnego blendingu biokomponentów z paliwami. W odniesieniu do kwestii współuwodornienia w projekcie ustawy zostaną określone m.in. zasady wykonywania działalności gospodarczej w zakresie wytwarzania biokomponentów w technologii współuwodornienia, sposobu zaliczania produktów pochodzących ze współuwodornienia do realizacji NCW oraz zasady przeprowadzania kontroli. Umożliwienie zaliczania produktów pochodzących z technologii współuwodornienia do realizacji NCW od 2020 r. jest kluczowe w kontekście poprawy wykonania celów w zakresie udziału OZE w transporcie oraz przyczyni się do ograniczenia importu biokomponentów niezbędnych do realizacji NCW. Przepisy te są istotne dla podmiotów realizujących NCW, będących jednocześnie producentami paliw, które prowadzą działania badawcze i inwestycyjne mające na celu przebudowę rafinerii pod kątem wdrożenia tej technologii. Projekt nowelizacji zawiera również katalog propozycji dotyczący funkcjonowania Funduszu Niskoemisyjnego Transportu, których wprowadzenie pozwoli na efektywniejsze funkcjonowanie samego Funduszu i pilniejsze wdrożenie zaplanowanych do realizacji działań.

Do udziału w seminarium zapraszamy:

  • podmioty zobligowane do realizacji NCW
  • producentów, dystrybutorów oraz sprzedawców biopaliw i biokomponentów
  • dostawców technologii dla tego sektora
  • laboratoria badające biopaliwa i biokomponenty
  • przedstawicieli uniwersytetów, uczelni wyższych
  • przedstawicieli stowarzyszeń branżowych

 




pojk1439 Sprawdź nasze doświadczenie!

Szkolenia z zakresu obrotu paliwami, koncesjonowania i rozliczeń na potrzeby akcyzowe/celne realizujemy od czerwca 2012 roku. Do dnia dzisiejszego przeszkoliliśmy ponad 900 specjalistów. Więcej informacji o naszym doświadczeniu oraz szczegółowe relacje wraz ze zdjęciami, znajdziecie Państwo w zakładce "archiwum" na naszej stronie.




Ostatnie nasze wydarzenie nt. biopaliw

Seminarium Biopaliwa - prawo, rynek i trendy


Joomlart