Article Index |
---|
Start |
Artykuły |
Dr Zdzisław Muras: "Efektywność energetyczna – niepodjęcie działań będzie kosztować najwięcej"
Zgodnie z informacjami udzielonymi przez przedstawicieli polskich spółek energetycznych, Ministerstwo Gospodarki w poprzednim tygodniu wysłało zapytania o realizowane oraz planowane przedsięwzięcia, które w przyszłości mogą być zakwalifikowane jako pro - efektywnościowe. Oznacza to, że trwają intensywne prace nad obwieszczeniem Ministra Gospodarki w sprawie szczegółowego wykazu przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej. Gdy tylko obwieszczenie będzie opublikowane, proces wdrażania systemu białych certyfikatów będzie postępować lawinowo! O tym jak bardzo będzie on skomplikowany dla przedsiębiorców, zdecyduje precyzja i szczegółowość w/w obwieszczenia MG.; Te i inne informacje na temat nowo wprowadzanego systemu pojawiły się podczas V z cyklu spotkań organizowanego przez Zespól CBE Polska, które w całości poświęcone zostało proceduralnym aspektom pozyskiwania białych certyfikatów. Szkolenie zrealizowane zostało we współpracy z dr Zdzisławem Murasem, który przez cały dzień wyjaśniał skomplikowane aspekty związane z: obowiązywaniem systemu, terminami, przetargiem, audytem oraz sankcjami z brak realizacji przedsięwzięcia.
Kontrowersje wokół zwolnień wynikających z art. 2 ustawy o efektywności energetycznej
Jak wynika z badań rynkowych przeprowadzonych przez Zespół CBE POLSKA, wielu przedsiębiorców jest wciąż przekonanych o własnym zwolnieniu z obowiązku pozyskiwania białych certyfikatów ze względu na art. 2. ustawy o efektywności energetycznej - a to błąd. Podczas spotkania przedsiębiorcy rozwiali swoje wątpliwości względem ewentualnych zwolnień instalacji z tytułu uczestnictwa w systemie ETS. Jak się okazuje, kontrowersyjny art. 2 bardziej ogranicza przedsiębiorstwa niż zwalania je z obowiązku pozyskiwania białych certyfikatów. Jak wyjaśnił dr Zdzisław Muras: "...zgodnie z art. 2 ust. 2 pkt 2 przepisów ustawy nie stosuje się do instalacji objętych systemem handlu uprawnieniami do emisji w rozumieniu ustawy z dnia 22 grudnia 2004 r. o handlu uprawnieniami do emisji do powietrza gazów cieplarnianych i innych substancji (Dz. U. Nr 281, poz. 2784, z 2008 r. Nr 199, poz. 1227 oraz z 2009 r. Nr 215, poz. 1664), z wyjątkiem urządzeń potrzeb własnych. Przepis mówi o instalacjach a nie przedsiębiorstwach energetycznych, zatem wszystkie przedsiębiorstwa podlegające pod ETS nie mogą zgłosić swojej INSTALACJI do systemu BC. To do tej instalacji nie można zastosować rozwiązań ustawowych, a nie produktów jakie z tej instalacji uzyskuje czyli np. energii elektrycznej i ciepła (znajduje to potwierdzenie w dyrektywie 2006/32/WE). O zakresie obowiązku stanowi natomiast art. 12 ust. 1 który odnosi się m. in. do przedsiębiorstw energetycznych – czyli podmiotów zajmujących się m. in. wytwarzaniem energii elektrycznej i ciepła, jedyne wyłączenie zawarte jest w art. 12 ust 3 (5MW mocy zamówionej cieplnej przez odbiorców końcowych). Jeżeli zatem podmiot nie kwalifikuje się na to wyłączenie to jest przedsiębiorstwem energetycznym (koncesjonowanym) zatem musi realizować obowiązek, w przeciwnym razie dostanie karę pieniężną i to wysoką (ignorantia iuris nocet). Przedsiębiorcy często nie odróżniają pojęcia instalacji, do której ustawy się nie stosuje od obowiązków przedsiębiorstwa energetycznego zajmującego się sprzedażą energii elektrycznej i/lub ciepła którym niewątpliwe są a to błąd".
Nowe oblicze audytu efektywnościowego
Nie milkną również wątpliwości względem nowych regulacji dotyczących audytu efektywności energetycznej oraz podmiotów uprawnionych do jej wykonywania. Wedle nowych regulacji audytu będzie mogła dokonać "Osoba uprawniona" i tu pojawia się nowy "haczyk" dla przedsiębiorców.... Ponieważ rozporządzenie MG z dnia 29 grudnia 2011 r. w sprawie przeprowadzenia szkolenia oraz egzaminu osób ubiegających się o uzyskanie uprawnień audytora efektywności energetycznej zostało uchylone przez uwolnienie zawodu audytora, przestaje również obowiązywać Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 września 2011 r . w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej audytora efektywności energetycznej. Oznacza to, ze w nowych realiach to przedsiębiorca zobligowany do rozliczania się z białych certyfikatów jest odpowiedzialny za prawidłowość sporządzanego audytu. Stanowi to więc ogromny, kolejny czynnik ryzyka.
Wedle opinii przedsiębiorców, system białych certyfikatów oraz procedury rozliczeń i przetargi będą dużym wyzwaniem na 2013 rok. Ponieważ kary za brak realizacji obowiązku będą wynosić do 2 mln. euro warto już dziś przygotować się na zmiany.
Opracowała: Maria Przekopowska, CBE Polska
Ze względu na mnogość problemów CBE POLSKA zaprasza na na kolejne spotkanie już 5 grudnia 2012 roku w Warszawie