Spis treści |
---|
Start |
Prelegenci |
Program |
Rejestracja |
Szanowni Państwo,
obecnie obrót paliwem węglowym można prowadzić praktycznie bez ograniczeń. W najbliższym czasie ten segment rynku stanie przed radykalną zmianą. Handel węglem kamiennym będzie bowiem wymagał uzyskania koncesji Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Zgodnie z uchwaloną nowelizacją Prawa energetycznego ustawa wejdzie w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.
Warunkiem uzyskania koncesji na obrót węglem będzie spełnienie norm środowiskowych UE oraz złożenie zabezpieczenia majątkowego w kwocie od 1 mln do 20 mln zł w zależności od jakości sprowadzanego węgla. Prezes URE będzie mógł odmówić udzielenia koncesji na import węgla ze względu na zagrożenie bezpieczeństwa państwa. O koncesję będą mogli starać się przedsiębiorcy mający siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium UE, dysponujący odpowiednimi środkami finansowymi i możliwościami technicznymi. Natomiast przedsiębiorcy obecnie handlujący węglem kamiennym będą mogli dalej prowadzić swoją działalność, o ile otrzymają koncesję URE.
Na złożenie wniosku o udzielenie koncesji podmioty te będą miały trzy miesiące od wejścia w życie nowych przepisów. Organem właściwym w sprawach dotyczących zabezpieczenia majątkowego w postępowaniu o udzielenie koncesji będą naczelnicy urzędów skarbowych. Za prowadzenie obrotu węglem kamiennym, w tym import tego surowca, bez wymaganej koncesji grozić będzie kara w wysokości 500 tys. - 2 mln zł. Kontrolowanie i karanie za działalność bez koncesji będzie w kompetencji Prezesa URE.
Więcej informacji na temat nowych wymogów względem koncesji dowiedzą się Państwo na dwóch specjalistycznych szkoleniach "Koncesje URE na obrót węglem kamiennym zasady i warunki udzielania", które odbędą się w dniach 29 stycznia w Warszawie i 26 lutego 2015 roku w Katowicach. Będą to pierwsze na rynku spotkania w tym temacie. Podczas szkolenia otrzymają Państwo przydatne wskazówki dotyczące procesu koncesjonowania prowadzonego przez Prezesa URE oraz dowiedzą się państwo na temat formalnych wymogów, jakie powinny spełnić podmioty aplikujące m.in. o udzielenie koncesji. W programie wydarzenia m.in:
- Podstawy prawne funkcjonowania rynku paliw stałych
- Zasady udzielana koncesji w świetle ustawy Prawo energetyczne i ustawy o swobodzie działalności gospodarczej
- Aktualne unormowania prawne dotyczące koncesji
- Procedury uzyskiwania, zmiany, przedłużenia koncesji
- Przestrzeganie warunków koncesji
- Odpowiedzialność - konsekwencje naruszenia warunków koncesyjnych i za obrót paliwami bez wymaganej koncesji
- Kary i kontrole
- Jakość paliw - regulacje dla rynku paliw stałych i doświadczenia z rynku paliw ciekłych
- Obowiązki koncesjonariusza - opłaty koncesyjne
Warsztaty skierowane są do.:
- wszystkie firmy obracające węglem w kraju, którego obrót roczny przekracza 1 200 000 euro
- podmioty dokonujące obrotu z państwami UE
- podmioty importujące spoza UE
- każdy podmiot zajmujący się obrotem węglem a wiec jego zakupem i sprzedażą
czyli:
- spółek węglowych i kopalni węgla
- podmiotów pośredniczących w obrocie węglem np. składów węglowych
- jak również: elektrowni, elektrociepłowni, ciepłowni, podmiotów energochłonnych / przemysłowych odbiorców energii, które oprócz zakupu na wytwarzanie i utrzymywanie zapasów zajmują się dodatkowo obrotem węglem kamiennym
Sprawdź nasze doświadczenie! Dzięki systematycznemu researchowi oraz wsparciu naszych Ekspertów, na bieżąco organizujemy spotkania z zakresu: |