CBE Polska

Spis treści
Start
Formuła spotkania
Agenda
Warunki rejestracji
Zmiany w regulacjach dla rynku EU ETS formularz

Szanowni Państwo,
trwająca obecnie reforma systemu EU ETS to temat nr 1 w wielu sektorach polskiego przemysłu. Ustalenia Rady i Parlamentu UE względem emisji są bardzo ambitne. W sektorach objętych ETS zakładają redukcję emisji gazów cieplarnianych aż do 62 proc. Ponadto do systemu włączono po raz pierwszy sektor morski oraz zgodzono się na rewizję systemu dla lotnictwa.
Część sektorów stanie przed jeszcze trudniejszymi dylematami. Otóż uzgodniono zakończenie przyznawania bezpłatnych uprawnień, dla sektorów związanych z produktami najbardziej emisyjnymi, takimi jak: cement, aluminium, nawozy, produkcja energii elektrycznej, wodór, żelazo i stal, w ciągu dziewięciu lat między 2026 a 2034 r. Bezpłatne uprawnienia będą stopniowo wycofywane w wolniejszym tempie na początku i w przyspieszonym na koniec tego okresu.
Dodatkowo,od 2027 roku będzie obowiązywać także nowy system handlu emisjami dla transportu drogowego oraz budynków (ETS2). W ramach systemu Unia wprowadzi opłaty od emisji gazów cieplarnianych z tych sektorów w 2027 roku (lub w 2028 roku, jeżeli ceny energii będą wyjątkowo wysokie). To oznacza, że opłatami będą objęte także emisje z węgla i gazu używanego w ciepłownictwie czy paliwa do tankowania aut.

W związku z wątpliwościami w otoczeniu regulacyjnym, prezentujemy Państwu Szkolenie online: Zmiany w regulacjach dla rynku EU ETS, które odbędzie się w dniu 29 stycznia 2025 roku w godzinach 9:30-15:00

Agenda:
Funkcjonowanie systemu ETS w świetle zmian regulacyjnych
  1. Ewolucja systemu EU ETS - gdzie jesteśmy obecnie i co nas czeka w przyszłości?
  2. Zmiany w kryteriach objęcia instalacji systemem EU ETS.
  3. Przydział bezpłatnych uprawnień do emisji.
  4. Zmiany dotyczące raportowania w systemie EU ETS.
  5. Zmiany dotyczące wykorzystywania biomasy przez podmioty objęte EU ETS.
  6. Certyfikacja usuwania CO2 - nowe rozporządzenie UE

Harmonogram
  • 9:00 - 9:30 Logowanie się uczestników na platformie. Ewentualne wsparcie techniczne
  • 9:30 - 11:00 Wykład
  • 11:00 - 11:15 Przerwa
  • 11:15 - 13:00 Kontynuacja wykładu, wnioski, pytania i dyskusja
  • 13:00 - 13:30 Przerwa
  • 13:30 - 15:00 Kontynuacja wykładu, wnioski, pytania i dyskusja
  • 15:00 Zakończenie

Sergiusz Urban

Prowadzący: Dr Sergiusz Urban

Kieruje zespołem prawa ochrony środowiska w kancelarii WKB. Specjalizuje się w problematyce polskiego i unijnego prawa ochrony środowiska, prawa ochrony przyrody oraz prawa geologicznego i górniczego. Doradza klientom
w zakresie: gospodarki odpadami, oceny oddziaływania na środowisko i na obszary Natura 2000, decyzji środowiskowych, regulacji emisji przemysłowych oraz pozwoleń zintegrowanych (IPPC/IED, standardy emisyjne, konkluzje BAT itp.). Zajmuje się zagadnieniami gospodarowania wodami i odprowadzania ścieków, odpowiedzialności za szkody w środowisku oraz za historyczne zanieczyszczenia, a także remediacji, jakości gleby i ziemi oraz ochrony przed hałasem. Wspiera również klientów w procesie uzyskiwania, zmian, przenoszenia oraz wygaszania pozwoleń i zezwoleń z zakresu ochrony środowiska, doradza w trakcie postępowań administracyjnych a także reprezentuje przed organami i sądami administracyjnymi.
Wspiera klientów z wielu sektorów gospodarki, w tym energetycznego, chemicznego, budowlanego, wytwórczego, spożywczego, nieruchomości oraz samorządowego. Ma wieloletnie doświadczenie w świadczeniu pomocy prawnej na rzecz przedsiębiorców i podmiotów sektora publicznego. Wykładowca akademicki i prelegent na licznych konferencjach i szkoleniach poświęconych problematyce prawa ochrony środowiska oraz autor kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularyzatorskich.



Joomlart