Spis treści |
---|
Start |
Prelegenci |
Program |
Lokalizacja |
Rejestracja |
Szanowni Państwo,
Konkluzje BAT zgodnie z dyrektywą IED są podstawą do wydawania pozwoleń zintegrowanych przez właściwe organy ochrony środowiska.
Dostosowanie instalacji do wymagań określonych w konkluzjach BAT powinno nastąpić w terminie maksymalnie czterech lat od dnia ich publikacji w Dzienniku Urzędowym UE. Tym samym nakłada to na zakłady wiele nowych obowiązków związanych z podejmowaniem trudnych decyzji modernizacyjnych oraz inwestycyjnych. Energetyka będzie musiała dostosować swoje instalacje, w praktyce do jeszcze ostrzejszych, niż wynikające z dyrektywy IED, norm emisji m.in. SO2, NOx i pyłów. Standardy emisyjne, określone w IED wejdą w życie w 2016, ale firmy, które skorzystały z przewidzianych w IED derogacji np. w postaci tzw. Przejściowego Planu Krajowego (PPK) będą musiały ich przestrzegać po ich zakończeniu - w przypadku PPK od 30 czerwca 2020 roku.
Trzeba podkreślić, że różnice pomiędzy normami emisji wynikającymi z dyrektywy IED i proponowanymi w konkluzjach BAT są istotne. Trzeba pamiętać, że konkluzje BAT to wymagania nie tylko w zakresie tych trzech podstawowych zanieczyszczeń. Bez dostosowania do wymagań konkluzji BAT od 2020 r. instalacjom spalania grozi brak zgody na ich dalszą eksploatację.
Czteroletni termin dostosowania instalacji do wymagań konkluzji BAT wydaje się być odległy w czasie. Działania jakie należy podjąć, a mianowicie: wskazanie obszarów niezgodności z zapisami konkluzji BAT, zaplanowanie inwestycji wraz z harmonogramem ich wykonania, oszacowanie koszów inwestycji, przygotowanie wniosku o zmianę pozwolenia zintegrowanego, uzyskanie odstępstwa od dotrzymania granicznych wielkości emisyjnych, wykonanie inwestycji sprawiają, iż czas ten upłynie bardzo szybko. Dostosowanie instalacji do wymagań konkluzji BAT, w przypadku ich niespełniania będzie wymagało podjęcia właściwych decyzji o zmianach technologicznych i modernizacyjnych instalacji.
W związku z powyższymi uwarunkowaniami i ryzykiem biznesowym zapraszamy na specjalistyczne warsztaty "Konkluzje BAT dla ciepłownictwa i energetyki. Aspekty prawne i techniczne", które odbędą się w dniu 24 listopada 2016 w Warszawie.
- konkluzje BAT wśród innych instrumentów ograniczania i kontrolowania emisji z instalacji przemysłowych
- konkluzje BAT dla dużych instalacji spalania paliw
- odstępstwa od konkluzji BAT
- metodologia próbkowania, pobieranie próbek
- normy i analizy (gleba, woda, powietrze)
- raporty początkowe, pozwolenia zintegrowane
Prezentowane warsztaty są elementem III IED Forum. Odbędzie się ono w dniach 23-24 listopada 2016 roku w Warszawie. Forum realizowane jest w Partnerstwie Generalnym z Grupą Veolia. To cykliczne, międzynarodowe wydarzenie, którego tematyka poświęcona jest nowym standardom emisyjnym dla energetyki, ciepłownictwa i przemysłu. Wiecej...